کرانه ها » و این نسل «معمّایی» و شگفتی ساز…! .: کرانه ها :-: وبگاه شخصی حمید مشهدی آقایی :.

هوالعلیم.
1⃣ دو واژه ی «مسأله» و «معمّا» باهم تفاوت هایی دارند، از جمله اینکه:
?افراد با حوصله وتوانمند به حلّ «مسأله» می پردازند و بی حوصله ها و ناتوان ها به محض برخورد با «مسأله»، به جای حلّ آن، به حذف صورت مسأله اقدام می کنند.
?«معمّا» امّا، حکایت دیگری دارد، بیشتر به راز گشایی و پرده برداری و رونمایی حقیقت احتیاج دارد؛
?باید، به رازهای معمّا پی ببری، آن را کشف کنی، تا آن را بنمایی.
2⃣ «جوان»، آن هم جوانِ «نسل سوم وچهارم»، نسل معمّایی این زمان است، نه مسأله ی آن.
?عدّه ای ازسر دلسوزی درپی یافتن راه حلّی برای رفع مشکلات جوانان هستند.
?ایشان بدون اینکه توجه کنند،جوان را «مسأله» و «مشکل» این زمان می دانند. اینان نه «جوان» را و نه «جوان این زمانه» را نمی شناسند.
?لذا طبیعی است، حال وهوای ذهنی و عینی او را نشناسند و این نسل ناشناخته را متهم به دین گریزی وبی توجهی به آرمان ها کنند. غافل از آن که،حکایت دیگری است اینجا…
3⃣براین باورم،نسل سوم وچهارم -علیرغم همه نگاه های غلط وناآگاهانه- نسل معمّایی زمان ماست. نسلی که می خواهد و باید مسؤولیت همراهی و نصرت امام موعود هستی را برعهده بگیرد.
?این اراده ی خدای حکیم و علیم است، و حرکت رو به جلوی این دو نسل و نسل های پس از ایشان، جزء ذات حرکت این عالم و تحت تربیت الهی امام زمان علیه السلام درحال انجام است.
?هرچند ظاهربینان و سطحی اندیشان،باور نکنند و انگشت تعجّب و انکار بر آن بنهند.
?دلایل این ادّعا فراوان است:
?اولاً: اراده حضرت حق بر تکامل حرکت هستی به سوی کمال موعود و سرانجام روشن آن، یعنی ظهور قیام و دولت حَقّه ی عدالت و عبودیت است.
?ثانیاً: این نسل، درفضای حاکمیت اسلام و تحت زعامت ولایت فقیه نفس کشیده و بار آمده و بالیده است. وقطعاً ازاین جهت از نسل اول و دوم درمعنویات و فهم دینی و انقلابی جلوتر است.
?ثالثاً: فضای عمومی جهان و سرعت گردش اطلاعات و اخبار و تحولات و حوادث،موجب شده است،این نسل مطّلع تر، روشن تر و برخوردار از نظام ارتباطی گسترده تر باشد.
?اثبات این ادعا ده ها شاهد ومدرک دارد که تفصیل آن، فرصتی دیگر را می طلبد.
4⃣شواهد روشنی چون حضور و مشارکت صدها هزار جوان نسل سومی و چهارمی در آیین های مذهبی چون: عزاداری ها، اعتکاف ها، احیاء شبهای رمضان و قدر و…؛ مراسم انقلابی و ملی چون: راهپیمایی ها و انتخابات متعدد، تشییع پیکرهای مطهر شهداء و… وجود دارد، که همه بیانگر ارتباط این نسل های انقلاب ندیده و جنگ ندیده با آرمان های اسلامی وانقلابی است.
❓کیست که نداند شور و نشاط و طراوت همه این آیین ها و مراسم به حضور نقش آفرین جوان های دهه های شصت و هفتاد و هشتاد است؟!
❓کیست که نپذیرد رود زلال اردوهای جهادی و سازندگی و راهیان نور با جلوه های حضور این نسل معمایی، جریان یافته ومی یابد؟؟!
❓کیست که نداند، تشکل های دانش آموزی و دانشجویی و حرکت های ناب طلاب انقلابی درعرصه های انقلابی وسیاسی،امروز ناب تر و زلال تر در حال نقش آفرینی است؟!
❓کیست که نداند، سرعت تحسین برانگیز پیشرفت های ما در دانش های نوین و رشد و شتاب علمی کشور درعرصه های متنوع علمی، مرهون تلاش و مجاهدت علمی وسلوک اخلاقی و توکل و توسل و هوش و ذکاوت دانشمندان جوان و مؤمن و انقلابی ماست؟!
5⃣روشن ترین شاهد و رساترین حُجَّتم بر اثبات این ادعا: پدیده ناب و زلال و آسمانی مدافعان حرم است. جلوه ی حسرت برانگیز سربازان آخرالزمانی حجّت موعود علیه السلام! حسرتی که وجود یک نسل دومی مثل من را آب می کند و درفهم تحوّل و رشدمعنوی خیره کننده این نسل دچار شگفتی و تعجب می سازد.
?یادمان نرفته،اعزام های دهه شصت را!!
?رزمندگان اسلام در فضایی از عطر جهاد و شهادت و در بدرقه ی شورانگیز و باشکوه و بی شمار مردم، عازم جبهه می شدند…
?اما رزمندگان امروز چه؟؟
?درفضایی ازجلوه های فریبنده ی دنیا. درکشاکش شیرینی های خیره کنتده ی زندگی، درموقعیتی که چرب و شیرین دنیا زیر زبان بسیاری از ما انقلابی های قدیم و رزمندگان دیروز مزه کرده است، درزمانی که باید بی سر و صدا و بی بدرقه و بدون خداحافظی به جبهه بروند!!
?درشرایطی که دوستان با هزار«امّا» و «چرا» و مخالفان و دشمنان با هزاران شبهه و تمسخر و طعن، می کوشند، گام ها را سست کنند و انگیزه ها را بسوزانند.
?کسانی در خاکی که خاک وطن نیست، درسرزمینی که زادگاه و خانه شان نیست، فراتر از مرزها و خاک و آب و در اندیشه دفاع از حریم اهل بیت و حرم آل الله، سودای جهاد و رزم با دشمنانی را دارند که کپسول هایی سرشار از سموم جهل و نفرت و پستی اند و ده ها بار از دشمنان قبلی وحشی تر و خشن تر هستند.
?نمی دانم دراین سه سال چند نفر ازاین خواص درگاه الهی به شهادت رسیده اند؟
امّا در دو سه ماه گذشته به شرایط سنی، وضعیت زندگی، و وصیتنامه های این بندگان بی نظیر خدا توجه کرده ام.
?اولاً: اکثر قریب به اتفاق ایشان از متولدین سال پیروزی انقلاب به بعد هستند.
?ثانیاً: قریب به تمام آن ها متأهل بوده و طبعاً دارای تعلّق و وابستگی بیشتر به زندگی باید باشند. چنانچه از برخی خطاب ها و نامه های شورانگیز عاشقانه شان به همسر و فرزندانشان هویداست.
?ثالثاً: وصیتنامه ها و نامه ها و توصیه های آن ها، سرشار آکنده از فهم عمیق دینی، آگاهی وسیع سیاسی و بصیرت انقلابی، همراه با قلمی روان ودلنشین است.
6⃣پدیده ی مدافعان حرم اقامه حجّت برای اثبات پیشتازی نسل سوم وچهارم است. سند مستند شگفتی سازی نسل معمّایی این زمان است.
?نسلی که اینک پرچمداران آن مرزها را درنوردیده اند و درتجمعی جهادی که فراهم آمده ازفرزندان معنوی رسول الله و امیرالمومنین علیهما صلوات الله اند،جلودار رزمندگانی ازهمه جای دنیا، در حال جهانی سازی فرهنگ عاشورایند.
?این هزاران نفر جوان مؤمن انقلابی ازایران، نمونه ای ازبسیارند، ازجوانان تربیت شده مکتب خمینی وخامنه ای!
?وخدا می داند اگر اشاره ای شود، اگر راهی بازشود، این هزاران به صدها هزار خواهد رسید.
?آنگاه است که جهان شگفتی سازی این نسل معمایی را خواهد دید؛ نسلی که امام روح الله خمینی و امامم سید علی خامنه ای بهتر از همه ایشان راشناخته اند.
?این نسل معمایی شگفتی ساز را…?
7⃣واین هم جوان امروز از منظر نگاه و اندیشه ی الهی رهبرمان:
?کسانی این طور وانمود می کنند که نسلی که دارد روی کار می آید –که اصطلاحاً به آن (نسل سوم انقلاب) می گویند- پشت کرده به انقلاب و رویگردان از ارزشهای دینی است؛ یا اگر هم نیست، به طور اجتناب ناپذیری این طور خواهد شد!
?بنده صددرصد حرف آنها را رد می کنم. نه این که من عوامل فساد برانگیز فرهنگی را نمی بینم یا نمی شناسم یا از آنها خبر ندارم؛
نخیر، بنده از ماهواره، اینترنت، رمان ها، فیلم ها، آهنگ ها و حرف های فاسد کاملاً خبر دارم و آنها را دست کم نمی گیرم.
?… امّا معتقدم نسل کنونی امروز این قدر هم آسیب پذیر و شکننده نیست؛ این را بد فهمیده اند.
?… امروز جوان ایرانی، آگاه، با معرفت، بصیر، سیاسی و اهل تحلیل است؛ و از همه بالاتر با ایمان است … جوانی که پرورش یافته ی دوران انقلاب است، از معرفت دینی برخوردار است، ایمانش هم ایمان عمیقی است؛
?البته احتیاج دارد که تغذیه ی معنوی و فکری دایمی شود. ابزارها و فعالیت ها و کارهای فرهنگی باید در اختیار جوان قرار بگیرد. روحانیون خوشفکر و دانشگاهیان مؤمن باید در مقابل ایمان جوانان احساس مسئوولیت کنند.
8⃣برای شناخت جوان امروز باید رازهای وجود جوان و جوان امروزه را بشناسیم، جوان مؤمن انقلابی که قرار است پا در رکاب امام زمانش باشد.
?جوّ زمانه و غوغای رسانه ها و فریب روزگار نباید از فهم درست بازمان دارد…
?این درس امروز ما از پدیده ی شگفتی ساز مدافعان حرم است. پدیده ای که طلایه دار حوادث و وقایع مبارک و خجسته ای است.
✍کاین هنوز ازنتایج سحر است…
والسلام علی من اتبع الهدی

حمید مشهدی آقایی
29 بهمن 1394
کربلای معلّی[ برچسب ها ] :
نظر شما در مورد اين نوشتار چيست ؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.