کرانه ها » انتخابات خبرگان و فهرست مُعتمَد .: کرانه ها :-: وبگاه شخصی حمید مشهدی آقایی :.

یکم. اهمیت مجلس خبرگان را این کلام رهبر فرزانه انقلاب می تواند روشن کند:«مجلس خبرگان می تواند مظهر تام و تمام انزال سکینه ی الهی باشد… دو انتخابات مهم در این مجلس انجام می گیرد: یکی انتخاب به وسیله ی مردم که معتمدین خودشان را معین می کنند… دوم، انتخاب رهبری توسط خبرگان… هیچ نهاد دیگری را ما به این شکل نداریم که دو انتخاب در دل آن وجود داشته باشد… این مجلس همچنین مظهر آراء مردم و مردم سالاری دینی یا مردم سالاری اسلامی هم هست… وقتی این مجلس تشکیل می شود و آمادگی خود و استقلال فکری خود و آگاهی خود را نشان می دهد،‌ این موجب سکینه و آرامش در دل های مومنین می شود. در واقع این سکینه ی الهی، سرریز می شود از این مجلس به داخل جامعه».
در این فرازها از سخنان رهبر عزیزمان دو توصیف جلوه دارد؛ «خبرگان مظهر آرامش و سکینه ی ملی»، «خبرگان مظهر تام مردم سالاری دینی». همچنین در فرازهای دیگری از سخنان ایشان «مجلس خبرگان موجب تضمین حاکمیت ارزشهای اسلامی» بیان شده است که جلوه ای از اسلامیت نظام نیز هست.
دوم. با این حساب جایگاه مجلس خبرگان بسیار فراتر از دعواهای حزبی و جناحی و محلی و قومی است. سوگمندانه باید گفت در ماههای اخیر جریان هایی سعی کرده اند در سه خط انحرافی را دامن بزنند:
۱. جناحی کردن و حزبی کردن انتخاب خبرگان. در حالی که هم جایگاه رهبری و هم نهاد خبرگان فراجناحی و فراحزبی است و با مجلس شورای اسلامی تفاوت دارد. طبیعی است که مجلس شورای اسلامی حزبی و جناحی باشد و دولت هم بر همین مبنا انتخاب شود. اما حکایت مجلس خبرگان، حکایت دیگری است. خطی که این موضوع را دنبال می کند، در حقیقت ظلم به «جمهوریت» و «اسلامیت» نظام را روا می دارد. چون «جمهوری اسلامی» که تجلی تام آن در ولایت فقیه است فراتر از حزب و گروه است.
۲. بدتر از آن در انتخاب خبرگان ملاک را همشهری بودن و هم محلی بودن و شرق و غرب استان کردن است؛ این یعنی مجلس خبرگان را در جایگاه شورای اسلامی یک شهر یا روستا تنزل دادن.
۳. نادرست از این هم، تمسک برخی کاندیداها به تبلیغات و عکس ها و سخنرانی های پر زرق و برق و ستادهای آنچنانی است که باید به دقت مورد توجه مردم ما قرار گیرد.
سوم. سابقه ی روشن، تجربه کافی در اداره و مدیریت و مشورت، شیخوخیت و پختگی، درک عمیق از فقه اسلامی در حد مورد نیاز به اضافه بینش و بصیرت سیاسی و انقلابی و استقلال فکری کاندیداها بسیار مهم است. از این رو شعار موهوم «جوانگرایی» در مجلس خبرگان هم آدرس انحرافی است. چنانچه گفتیم کسانی که در آستانه ی هشتاد سالگی به بهانه ی اینکه جوانان خطا می کنند خود را کاندیدای ریاست جمهوری می کردند
و اینک برای خبرگان که از قضا جایگاه افراد مجرب، باسابقه علمی و مدیریتی روشن است شعار جوانگرایی می دهند. اساساً و اصولاً موضوع «فقاهت»، «تشخیص عالمانه» ، «استقلال فکری»، «تجربه ی لازم مدیریتی و اجرایی و سیاسی»، «مقبولیت در بین حوزه های علمیه» و … به جوانی و پیری ارتباط صددرصد ندارد. لذا شعار جوانگرایی مقبول نیست.
چهارم. به خاطر مسائل پیشگفته انتخاب افراد معتمد از میان داوطلبان خبرگان یک کار تخصصی است و کار کسانی است که با فقاهت و سیاست و علوم دینی و اسلامی و جایگاه ولایت فقیه و نقش مردم آشنایی اجتهادی دارند. یعنی معرفی این کاندیداها بر عهده ی یک نهاد تخصصی است نه صرفاً حزبی و جناحی؛ لذا مورد اعتمادترین نهاد در این حوزه جامعه ی مدرسین حوزه علمیه قم است. نهادی که نقش اصلی را در معرفی مراجع تقلید به مردم در طول پنجاه سال گذشته دارد و به فرموده ی امام راحل توجه به این نهاد و مواضع آن شایسته و بایسته است.
پنجم. اشاره به «فهرست معتمد» که از سوی رهبر انقلاب اسلامی مطرح شده است، به باور نگارنده اشاره به یک نکته ی مهم دارد و آن اینکه چنانچه افرادی از داوطلبان مورد شناخت ما نباشند، نباید به بهانه عدم شناخت به چند نفر از یک لیست رای بدهیم. بلکه لازم است به یک فهرست کامل که از سوی نهادهای مورد اعتمادمان معرفی شده اند رای بدهیم.
انشاء اله در فرصت آینده بیشتر خواهیم نوشت.[ برچسب ها ] :
نظر شما در مورد اين نوشتار چيست ؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.