کرانه ها » نیم قرن تلاش در خدمت ادبیات آیینی .: کرانه ها :-: وبگاه شخصی حمید مشهدی آقایی :.
  • یادآوری

از خطه آبعلی (آه) در دوره اخیر فرزندان ادیب، صاحبنظر در حوزه شعر و ادبیات آیینی ، ادبیات قدیم و جدید فارسی برخاسته اند که از مفاخر کشور و منطقه می باشند.

 نکوداشت حاج علی آهی

برگزاری اولین جشنواره شعر دفاع مقدس بهانه ای شد که نکوداشت شاعر پیشکسوت آیینی حاج علی آهی برگزار شود.

در این رابطه گزارشی از این نکوداشت تقدیم می کنیم و در ادامه به گوشه ای از زندگانی فرزند ادیب، شاعر توانا و استاد مسلم و صاحبنظر در علم عروض حسین آهی می پردازیم. امیدواریم در آینده از این شاعر و استاد ارجمند اطلاعلات کاملتری در اختیار علاقمندان و همشهریان قرار گیرد.

  • نیم قرن تلاش در خدمت ادبیات آیینی

در تاریخ آبان ماه امسال، به همت دفتر حفظ و نشر آثار دفاع مقدس، جشنواره شعر دفاع مقدس برای نخستین بار در شهرستان برگزار شد، تلاشی در حوز تحسین که محصول و ثمره همراهی و همدلی گروههای زیادی (از عزیزان دفتر انجمن ادبی، شاعران شهرستان و شرق استان تهران ، سپاه و بسیج، فرمانداری، شهرداری های منطقه و دانشگاه آزاد اسلامی دماوند و گروهی از پیشکسوتان جهاد و شهادت در منطقه) بود. حاج علی آهی از نیروهای  انقلابی و مبارز قبل از انقلاب و عناصر موثر پس از انقلاب اسلامی بود، وی در کنار فرماندهی کمیته شرق استان تهران – به مرکزیت دماوند – بارها به جبهه شتافته بود و خود از رزمندگان دفاع مقدس منصوب می شود. اکنون و در هفته بسیج – با یاد آن شب ماندگار – بخشی از آنچه در آن شب درباره وی گفته ام، تقدیم خوانندگان عزیز می کنم.

  • افتخارات منطقه آبعلی

استاد علی آهی هشتاد سال قبل در یکی از محلات قدیمی تهران به دنیا آمد. پدر وی از اهالی آبعلی بود که به تهران رفته و مقیم پایتخت گردیده بود از این رو حاج علی آهی اصالتا اهل آبعلی است. در تهران متولد شده و رشد کرد و اکنون در آنجا سکنی دارد. اما همه اینها باعث نشد او شهر و دیار خود را فراموش کند. این نکته هم گفتنی است که مردم آبعلی، مردمی دوست داشتنی ، مومنف انقلابی و نمونه اند. آنها چه در قبل از انقلاب علیرغم تمرکز تهاجم فرهنگی طاغوت ، اصالتهای خود را حفظ کردند و پس از انقلاب اسلامی در حراست از انقلاب اسلامی و شرکت در دفاع مقدس پیشتاز بودند. تعداد رزمندگان ، شهیدان، آزادگان و جانبازان این منطقه گواه این ادعاست.در این بین از جمله افتخارات این دیار شخصیتهای ارزشمند در گذشته و حال هستند.

در شعر و ادب، نورس دماوندی (آهی) را در قرن دهم می شناسیم که از پیشتازان دوره بازگشت است و در زمان حال حاج علی آهی از جمله این افتخارات است که بیش از ۶۰ سال است در وادی شعر، آن هم فقط و فقط شعر آیینی و مذهبی قلم زده و گام برداشته است. جالب اینکه فرزند وی استاد حسین آهی از نام آوران کم نظیر – بلکه بی نظیر – علم عروض در عصر حاضر و از شاعرات به نام است که صد افسوس در محافل و مجامع ادبی داخل و خارج مشهور و در بین ما ناشناخته و گمنام است.

  • ویژگی های شعر آیینی

هنر و از جمله شعر از واقعیت های قطعی هر تمدن و فرهنگ است. از نگاه اسلام شعری، مقبول است که حقیقت را آنچنان که هست به مخاطبانش ابلاغ کند و آیینه حقایق والای آسمانی و قدسی باشد.

شعری، شعر است که انسان ها را به یقین حقیقی برساند و مصداق این حدیث باشد که:«خذعنا، تکن منا؛ از ما توشه برگیر تا از ما شوی». حقیقت این است که همه چیز از جمله علوم و معارف بشری آنگاه سودمند است که در سیر سعادت انسان باشد و این مهم جز در خانه اهل بیت نیست.

شاعر آنگاه که با اندیشه پاک و انگیزه تابناک به شعر آیینی روی می آورد، اثر وی ثمره شیرین شجره ای است که دارای دو حسن است: حسن فعلی (شعر برای اهل بیت) و حسن فاعلی (انگیزه پاک شاعر).

اینجاست که شعر و شاعر آیینی مصداق این فراز از آیه شعرا است که «الا الذین آمنوا و عملو الصالحات» و نمونه این شعر خاقانی که:

مرا به وادی الا الذین فرود آورد     فرو گشای ز من طمطراق الشعراء

شعر آهی روانف همه فهم، ساده و صمیمی است چون مصداق شعر آیینی است، آهی کوشیده است خودرا از نازک اندیشی ها و خیالپردازی های نا متعادل برهاند چرا که می کوشد شعرش ترجمان آیات و احادیث و سیره نورانی آن بزرگواران باشد.

استاد آهی در دیباچه دیوان شعرش، ادبیات آیینی را دارای سه اصل می داند:

۱- اصل ادبی ؛ که آشنایی، تسلط و مهارت بر علوم ادبی، شعری و بلاغی است.

۲- تاریخ؛  که مبتنی بر واقعیات و حقایق است.

۳- عقاید و کلام؛ که ریشه ای و بنیادین است.

از این رو که چند دهه است با تفسیر و فقه و کلام آشناست چهل سال است بخش و بحث «عقیدتی» شعر را پی گرفته است و بر ان پای فشرده است.

او بر این باور است که شاعری می تواند شعری آیینی بگوید که عقاید قوی و محکم شیعی داشته باشد.

از نگاه او شعر ایینی دارای شاخصه هایی از این قبیل است:

ولایی و اهل بیتی و قرآنی است.

ادبیات او نزدیک با ادبیات امامت و ولایت است نه خلافت و سلطنت.

اخلاق گرا است.

حماسی و سلحشور پرور است.

آهی کوشیده است در این مسیر گام نهد و تاثیر بگذارد، از این رو نقش او در تربیت شاگردانی برجسته از میان شاعران و ذاکران اهل بیت، نقش برجشته و ماندگار است و سهم او در چهل سال اخیر بسیار. او اینکه در بنیاد دعبل خزاعی و مسجدی که پدر نیکو کارش بنیان نهاده عاشقانه و خستگی ناپذیر به تربیت شاگردان و حل مشکلات و معضلات این قشر موثر و شیدای اهل بیت می پردازد. خدایش سلامتی دهد و عمرش طولانی باشد. إن شاء الله.[ برچسب ها ] :
نظر شما در مورد اين نوشتار چيست ؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.